Na rozdíl od loňského A1 kontestu, který proběhl za nezvykle krásného počasí, jsme si letos užili asi jako všichni, kdo vyrazili do hor, spoustu deště, trochu sněhu, ale hlavně hodně větru. Po loňském poměrně úspěšném ukončení 2m závodní sezóny A1 kontestem, kdy se nám podařilo překonat náš klubový rekord, byla naše očekávání hodně vysoká, ale člověk míní a příroda mění. Namlsáni výsledky loňského A1 kontestu jsme do letošního závodu šli s velkým očekáváním, které se však nenaplnilo. Více o našem závodění se dočtete uvnitř článku.
Na Blaťák vyrazil jako první Vláďa OK1FIK už v pátek brzo ráno, aby za pomoci plošiny demontoval z 15m výsuvného stožáru KV jednopásmové yaginy na 14 m a 20 m. Tím se tento stožár uvolnil pro dvojče 8 el. 2m DK7ZB a KV tribander. Na kopci bylo docela dost sněhu a nepříjemné větrné počasí. Jako obvykle, Vláďa vše připravil na příjezd ostatních posil, aby přijeli do příjemně vyhřáté chaty. Před obědem dorazili Jirka UBO s Vencou VKQ. Po krátké debatě jsme se vrhli na demontáž tribanderu z 19m stožáru a jeho namontování na 15m stožár. Nad něj jsme namontovali opravené dvojče 2m 8el. DK7ZB. I pro něj jsme měli připravený PA a LNA se sdružovačem, ale díky různým problémům nakonec zůstalo dvojče nezapojené. Páteční venkovní práce jsme ukončili osazením 2x18 el. M2 na 19m RDM 6 stožár, a po změření jsme ho schválili, jako schopné provozu. V chatě zatím Vláďa OK1FIK pomalu vybaloval vše, co bylo potřeba pro vysílací pracoviště, a připravoval ostatní nezbytnosti pro závod. Jakmile jsme se přesunuli do chaty, tak se naplno projevil hlad a žízeň, protože dokud bylo trochu vidět, tak jsme se snažili dokončit veškeré venkovní práce a na jídlo a pití nebyl čas. V komorním prostředí příjemně vyhřáté chaty jsme shodili promočené pracovní oblečení a s veškerou vervou se vrhli na jídlo a pití. Mezitím se k nám připojili další operátoři a kamarádi - Pavel OK1AW, Míra OK1DUB a Honza OK5XM. Za družného hovoru jsme také udělali i nějakou tu práci. Honza si přivezl PEP wattmetr, který se nám nakonec i podařilo nastavit za pomoci nově resuscituovaného třicet let starého PA s elektronkou 4CX250. Předzávodní porada nám vydržela do pozdních nočních i ranních hodin.V sobotu ráno sice přestalo pršet, ale foukalo jako o život. Za tohoto počasí jsme rozvinuli kotvy pro 19m stožár a za hodinu nebylo co dělat. Stožár jsme ale nevysunuli do plné výšky, protože jsme si to prostě nedovolili kvůli silnému větru s nárazy o rychlosti přes 20 m/s. Na řadě byla instalace vysílacího zařízení a ostatní bižuterie. První zádrhel se objevil, když nešel zapnout PA s GS31B. Závada byla velmi rychle objevena, ale s opravou to už bylo slabší. Z nějakého důvodu nebyl funkční spínaný zdroj pro žhavení elektronky a bez něj nejde nahodit další ovládání PA. Nakonec nás zachránil Roman OK1VTV, který přijel na BV uvést do provozu infračervené reflektory webové kamery na BV. Na dotaz zda nemá náhodou u sebe 12V zdroj 5 A, tak mi odpověděl: „ … a jaký by to měl být, větší, menší nebo na DIN lištu?“.
Takže po jednoduchém zadrátování byl PA funkční. Přesto nedával žádný výkon. Podezření padlo na tranzistorový budič, který od posledního závodu z nějakého důvodu také přestal fungovat. Asi prostředí s vysokou vlhkostí, mrazem a se zvýšenou bleskovou činností citlivějším polovodičovým zařízením nedělá dobře..V sobotu dopoledne nás přijel podpořit a zkontrolovat náš dlouholetý bývalý VO a anténní guru Gerhard OK1GP. Během dopoledne dorazil rovněž Michal OK1WMR se členy našeho kroužku elektroniky, v jejichž řadách se, doufáme, objeví noví operátoři radioklubu. Chvíli po jejich příjezdu jsme nakonec zprovoznili skoro všechno zařízení, jen ten čtvrtý směr se nepodařilo dát dohromady, protože jsme PA s 4CX250 použili jako budič pro další PA. Nastal tedy čas na poslech majáků a byla to slabota:PI7CIS, 144,416 Mhz, QRB 614 km, QTF 291° - 4x10 el. +LNA – jen občas slabě slyšitelný na úrovni šumu
OZ7IGY, 144,471 Mhz, QRB 571 km, QTF 354°- 4x10 el. +LNA – ani stopa po signálu
ON0VHF, 144,418 Mhz, QRB 578 km. QTF 276° - 4x10 el. +LNA – jen občas slabě slyšitelný na úrovni šumu
DB0JT, 144,428 Mhz, QRB 289 km, QTF 180° - 2x18 el. +LNA – výborně slyšitelný, 20 dB nad šumemBylo nám jasné, že západ a sever je v podstatě uzavřený. Na jihovýchod jsme toho také moc neslyšeli, protože dvojče 18 el. M2 bylo díky silnému větru vysunuté jen na úroveň vrcholků stromů mokrého smrkového lesa a bylo to znát.První tři hodiny závodu byl u pastičky Vláďa a závod se rozjížděl velmi zvolna (33 + 27 + 33 QSO/h a 8 + 9 + 11 tis. b/h). Po celou dobu závodu byl pro nás zavřený směr na Z, SZ a S, odkud se velmi obtížně dolovalo jakékoli delší spojení. I přes bídné podmínky šíření (střední Evropou přecházely frontální systémy a troposféra byla hodně rozbitá) se Mírovi DUB díky perfektně fungujícímu technickému vybavení závod líbil - na pásmu se objevovaly QSB roztřepané signály ze severního Německa, signály "rozmazané" ozvěnou způsobenou vícecestným šířením v troposféře z Holandska a Belgie a další zajímavé efekty na CW signálech. I když nešlo o žádné pile-upy, byla to příjemná procházka dvoumetrovým pásmem.
Podmínky se postupně zlepšovaly a jak utichal vítr, tak jsme si dovolili kolem dvaadvacáté hodiny vysunout stožár s dvojčetem 18 el. M2 do plné výše. Začala trochu chodit spojení V a JV. V noci a nad ránem bylo na pásmu vymeteno a při sledování KST Chatu bylo jen vidět, jak všechny stanice na pásmu dávají zoufalé výzvy: „PLS anybody for sked?“. Ráno se situace postupně zlepšila a dalo se dosáhnout počtu spojení přes 10 QSO/h 5 až 7 tis. bodů/h.Dvě hodiny před koncem závodu se ozval z venku hrozivý rachot, a když jsme vyběhli ven, tak jsme jen mohli němě zírat na zlomený 19m výsuvný stožár, který nesl dvojče 18 el. M2 (záznam web kamery z průběhu zlomení stožáru viz fotogalerie). V té době za pastičkou seděl Míra DUB, a přestože došlo ke zlomení stožáru se dvěma M2, a současném „zkrácení“ jedné antény ze čtyřčete DK0ZB (způsobeným pádem 2x M2) - soustava měla od té chvíle dva rozštěpené nesymetrické laloky místo jednoho hlavního - tak ještě do konce závodu udělal 2x HB9 a několik DL. Nicméně tím skončily naše naděje na to , že bychom snad mohli překonat loňský rekord, který nám nakonec utekl 9 tisíc bodů.Úroveň rušení byla tentokrát velmi dobrá. Lépe řečeno nikdo v podstatě nerušil, pokud nebudu uvažovat moment a vzájemné nasměrování ANT s blízkými stanicemi. V tomto ohledu to byl celkem pohodový závod.Spojení jsme udělali relativně málo, i průměr bodů/QSO nebyl vysoký (339,2 km/QSO). Celkový výsledek nakonec činil 383 QSO a skoro 130 tis. bodů, ODX YU7ACO z KN05 (870 km). Pokud nebude výrazně vysoká chybovost, tak i přes všechnu smůlu a nepříznivé podmínky to bude jeden z našich nejlepších výsledků na A1 kontestu. Původní touha byla pokořit hranici 500 QSO, ale za panujících podmínek to nebylo vůbec možné. Podmínky šíření byly velmi špatné zejména na západ. V druhé polovině závodu se trochu zlepšil V, JV a J. Přesto delší spojení do tohoto segmentu se nedařila. Oproti loňskému roku nám scházely především DL (- 60 QSO), HB (-7), PA (-3), 9A (-4) a YU (-2) stanice. Nepodařilo se nám udělat ani jedno QSO s G, přestože nás jich pár spotovalo s tím, že jsme velmi dobře slyšitelní. Naopak nás potěšil větší počet OM (+8 QSO), F (+7), OK (+7), I (+5), HA (+3) a zvětšila se i aktivita SP stanic (+7).Závěrem chci všem poděkovat za QSO a těšíme se NSL v další sezoně.Značka: **OL7C - JO60JJ - 1044m A.S.L.
**Závod: A1 Kontest 2012 - předběžné výsledky144 MHz - 383 QSO - 129 824 pts, průměr 339,2 km/QSOODX - YU7ACO - KN05 - 870 km
..Vybavení:ANT: 2x 18el. M2@19m, 4x10el. DK7ZB@14m, 8x5el. DK7ZB
RIG: IC756PROIII + TRV Sitno + 3xPA (GU43b, 2xGI7b,GS31b).SW: Win-Test
Fotogalerie