Další naše letošní účast na pásmu 144MHz.  Více uvnitř článku. . . . .

.......

Vzhledem k časovému zaneprázdnění členů našeho týmu jsme na Blatenský vrch doráželi postupně. Nejprve v pátek ráno dorazil Vláďa OK1FIK, aby nainstaloval TRX, transvertor, Mikrokeyer a počítač, ale nebyl čas na zaklíčování a vyzkoušení sestavy ve vysílacím režimu. Jen otestoval příjem na čtyřče 10 el. DK7ZB a v této sestavě vše fungovalo. K 8x4 el. DK7ZB ještě nebyl připojen kabel a M2 zase nebyla vysunutá, takže nemělo smysl zkoušet další konfigurace. Po této zkoušce vyrazil Vláďa nazpět do K. Varů. K večeru při cestě na BV jsem se zastavil na Spáleništi (QTH OK2KKW), kde jsem se podíval na jejich vybavení na 70 cm a zastihl jsem je při stavbě 23 cm setupu. Na BV jsem dorazil chvíli před setměním, takže jsem jen zapojil kabel mezi hamshackem a osmerčetem a zarazil kolíky pro 19m stožár s M2.

Vzhledem k tomu, že jsem předešlou noc a část rána dodělával úpravy na transvertoru, tak jsem po setmění ulehl a probudil mě až Venca VKQ, který na kopec dorazil o půl deváté. Při vaření ranního kafíčka jsem opět zkontroloval situaci na pásmu a byl jsem mile překvapen tím, že jsem slyšel v celkem burácivé síle maják OZ7IGY z JO55VO s 25 W, který je asi 570 km daleko. Po desáté dorazil Vláďa FIK a Gerhard GP. To už jsme měli vše připraveno pro vysunutí stožáru s M2. Dopoledne jsme využili k opravě KV tribanderu, který v zimě v silné námraze utrpěl zlomeninu direktoru. Po instalaci tribanderu pod M2 jsme stožár vysunuli a ještě jsme do dvanásté stihli občerstvení v místním kiosku. Po obědě Gerhard v rámce příprav na WPX z dodaného materiálu spíchl na sedmičku nové J-čko a my ostatní jsme v poklidu začali připravovat koncové stupně na zaklíčování, když se z vasílací místnosti začaly ozývat hlášky typu: „To snad ne…., Ty ….. kde je ta chyba, Jak to, že ta …… nekomunikuje…“. To vše se vztahovalo k nastavení komunikace TRX s PC a soutěžním denníkem. Po dvou hodinách to Vláďa vzdal a řekli jsme si, že se holt budeme muset obejít bez dobrodinní DX clusteru, komunikace soutěžního deníku s TRX a módy si budeme přepínat ručně. (pozn. generála po bitvě - již to dole na stole vše funguje jak má)

Chvíli před začátkem závodu jsme tedy zaklíčovali a NIC !!! Tedy přesně taková situace, které jsme se chtěli vyvarovat. Aby se nám to nestalo, tak jsme čtyři víkendy před subregionálem prováděli na Blatenském vrchu přípravy, které se hlavně soustřeďovaly na anténní systémy a koncové stupně. Transvertor jsem měl doma na úpravy, takže byl vyzkoušen a připraven. Ale zřejmě při dopravě nebo jen tak únavou materiálu došlo k nějaké chybě a pár minut před závodem jsme sice poslouchali, ale nevysílali. Naštěstí jsem se při úpravách transvertoru docela dobře seznámil s konstrukcí, takže jsem měl dobrou představu kam šáhnout. Po rozebrání XVTR jsem proměřil stejnosměrná napětí při zaklíčování a nikde nebyla žádná chyba. Protože úpravy se týkaly hlavní desky transvertoru, tak jsem věděl, že z této desky by všechny signály měly odcházet a podezření padlo na koncový stupeň XVTR a propoj mezi základní deskou a PA. Mimo konektory je na propoji namontován potenciometr řízení buzení a samozřejmě, že to byl on. Jeho vyřazení bylo otázkou chvilky a mohli jsme zkoušet buzení. Na CW bylo vše OK, takže jsme zkusili SSB, ale opět nějaký problém s Mikrokeyerem. Takže další zráta, než se ho podařilo nastavit na SSB vysílání.

Nakonec jsme, jako tradičně, začali s vysíláním pozdě – tentokráte „jen“ o 58 minut, což je na naše poměry velmi dobrý výsledek.

Na začátek závodu jsme nasadili Vláďu FIK, který je z oprátorů v OK1KVK bezkonkurenčně nejlepší a za první vysílací hodinu udělal 89 spojení. V jednu chvíli měl patnácti minutový rate 105 QSO/hod. U mikrofonu jsem se s Vláďou střídal jen já, takže jsme neměli kapacitu na vyhledávání stanic na druhém rádiu a KST chat a DX cluster jsme nemohli díky nefunkční komunikaci TRX => PC s deníkem používat. Díky tomu jsme vysílali, bez jakékoli dnes běžné podpory.

V závodě jsme udělali 673 spojení s deklarovaným počtem 206 302 body. Nejdelší spojení bylo YU1WS z JN93RA s délkou 964 km. Počty sojení do jednotlivých zemí jsou na přiloženém obrázku.

OL7C

Průměrný počet bodů na spojení jsme dosáhli jen slabě přes 306, což je relativně málo. Rozhodně jsme nedosáhli našeho cíle, kerý je 340 a více.

Podmínky šíření byly podle našeho hodnocení průměrné až zhoršené. Snad jenom v neděli dopoledne se trochu otevřel jihovýchod a jih.

Statistika počtu bodů ze směru je na dalším obrázku.

OL7C

Z tohoto obrázku je patrné rovnoměrné bodové vyplnění ze segmentu 290 až 350°, což bylo způsobeno osazením osmerčete 4 el. yagin na přídavný stožárek vedle hlavného stožáru a jeho natočení více na sever než je u nás obvyklé. Další zlepšení by mohlo přinést osazení sektorového rotátoru na toto osmerče.

Pro zajímavost ještě obrázek se závislostí počtu spojení na jejich délce.

OL7C

Na závěr patří naše poděkování protistanicím za spojení a těšíme se opět na slyšenou !!!

73! Jirka UBO

Značka: **OL7C - JO60JJ - 1044m A.S.L. **Závod: II. subregional contest 2011 - předběžné výsledky144 MHz - 673 QSO - 206 302 ptsOL7C..Vybavení:ANT: 18el. M2@19m, 4x10el. DK7ZB@14m, 8x4el. DK7ZB RIG: IC756PROIII + TRV Sitno + 3xPA (GU43b,2xGI7b,RE025XA).SW: Win-Test Fotogalerie.