Početná skupina skautů z Jáchymova přijela na naši základnu a my jsme pro ně připravili bohatý program. Hlavní aktivitou bylo samozřejmě vysílání na rádiových vlnách, ale nechyběl ani bohatý technicky zaměřený doprovodný program.

Každý skautík se nejprve musel naučit hláskovací tabulku, tak aby dokázal vyhláskovat alespoň své jméno a po rozdělení na menší skupinky jsme se vrhli na vysílání. Využili jsme výborných podmínek šíření a s Tribanderem směrovaným na jih se nám hned dopoledne podařilo spojit se stanicí z Austrálie.

Všichni přítomní hosté užasli, že je to vůbec možné a chtěli si také zkusit navázat spojení. Na pásmu jsme vysílali pod značkou OK1KVK/J a zaměřovali se zejména na skautské stanice. Bylo vždy příjemné slyšet ostatní skauty a malé začínající operátory, jak stejně nejistým hlasem odpovídají na volání a pozdravy našich hostů. Silná byla aktivita skautských stanic zejména ze severských států, ale i spojení se skauty z Řecka, Irska nebo Kypru byla moc pěkná.

Kromě vysílání jsme měli pro malé i větší připraveny další aktivity.

Děti se seznámily se základy elektroniky a mohli si vyrobit jednoduchý světelný a akustický vysílač morseovky. Přesto, že většina držela páječku poprvé v ruce všem se podařilo zařízení vyrobit a odzkoušet.

Díky dobrému počasí jsme také mohli využít ruční radiostanice a udělat s nimi hry venku. Hra na bobra nebo schovávaná s vysílačkami měli takový úspěch, že si je musíme příště zahrát znovu.

Co je to Jamboree On The Air

Jamboree on the Air (JOTA) je mezinárodní setkání skautů uskutečněné pomocí rádiových vln. Vždy o třetím říjnovém víkendu radioamatéři pomáhají skautům najít nové přátele a pozdravit se s ostatními. Touto dobou už bývá na pobyt pod stanem zima, proto skauti rádi využijí pohostinnosti radioklubů a pod jejich vedením navazují spojení po celém světě a seznamují se s radioamatérským vysíláním.

Další fotky z hledáčku Arniky Jáchymov najdete pod tímto odkazem.

Díky za krásný víkend!

P@ja OK1PJX

Fotogalerie

01 02 03