Čtvrtek

Sice jsme vyrazili na kótu již ve čtvrtek, ale to jsme jen naštípali dřevo na topení (OK1FIK) a naskládali ho do zádveří (OK1UBO). Když byly tyto nepopulární práce odpoledne hotovy, tak dorazil Míra OK1DUB, a to jsme se díky nepřívětivému počasí věnovali jen grilování večeře a plánování práce na pátek a sobotu samozřejmě při přiměřené vnitřní a důkladné vnější dezinfekci. Značnou nevýhodou současné situace bylo to, že jsme neměli ani jsme nemohli mít od prvního subregionálu nic připraveno, díky omezením pohybu osob mimo bydliště. Navíc situaci s pracemi venku komplikovala předpověď počasí, která mimo tropická vedra slibovala všechny typy počasí.

Pátek

Ráno nás z vyhřátých postelí vytáhl Pavel OK6RP. Po snídani jsme čekali, než přestane pršet a pak jsme vyrazili ven připravovat 18 el. M2, u které jsme měnili koaxiální kabel a upravovali anténní box. To už dorazil do místního stánku „hospodský“, což pro pár z nás znamenalo, že jsme si po dlouhé době mohli dát sudové pivo, byť z kelímku a výdejním okénkem, ale točené je točené :-). Po obědě tradičně z grilu jsme pokračovali posíleni o Ondru OK1CDJ v osazování antén na stožáry. Počasí se měnilo každou chvíli v rychlých vlnách, což pro nás znamenalo hodinku až dvě sluníčka, pak přišel sílící vítr blížící se frontální poruchou a za tím déšť. V jedné z těchto dešťových přestávek v montážních pracích nás přijel navštívit Míra OK7KM, takže jsme v poklidu, suchu a teplu mohli prohodit pár slov. V průběhu odpoledne se několikrát opakovala výše uvedená situace, takže navečer už jsme neměli nic suchého na sebe, ale to „naštěstí“ přišla poslední vlna nečasu zakončená krupobitím, které definitivně ukončilo naše páteční snažení vně chalupy.

Sobota

Po vydatné snídani jsme sledovali meteo radary, abychom našli vhodnou chvilku a mohli jsme dokončit sestavení systému 8x5 el. antén, který prošel kompletní generálkou. Opraven byl koaxiální dělič výkonu jednoho čtyřčete, hlavní dělič výkonu z Al jeklu a impedanční přizpůsobení 50/28 Ohm čtyř DK7ZB. Z popsaného je vidět, že drsné krušnohorské počasí si na anténách vybírá daň i v případě, kdy antény na zimu sundáváme ze stožárů, protože by nám je námraza bezpečně dopravila na zem, byť naneštěstí ne v vcelku, ale jako anténní drť. Po obědě jsme ještě museli vytahat na stožáry kabely k anténním systémům a vysunout stožár se systémem 4x6el. Přípravy jsme s odřenými zády dokončili pár minut po začátku závodu, a to nás ještě čekalo vyzkoušení a nastavení vysílací a přijímací cesty naší sestavy. Do závodu jsme vstoupili s nekompletní sestavou TX a RX směrů o 52 minut po startu a bez „vysezeného“ kmitočtu před závodem. V následující cca hodině jsme postupně zprovoznili všechny zbývající nezapojené směry a třetí hodinu závodu jsme tak zahájili s kompletní sestavou.

Jako obvykle se první čtyři hodiny odehrávaly pod taktovkou dvojice Ondra OK1CDJ a Vláďa OK1FIK. Zejména Ondra OK1CDJ doslova trhal rekordy, protože ve své první hodině čistého času udělal 110 QSO a ve druhé to bylo 96 QSO. Pak už šlo tempo přírůstku počtu stanic dolů, protože nebyl dostatečný počet stanic na pásmu. Po dříve uvedené dvojici operátorů nastoupil Míra OK1DUB a Pavel OK6RP, kteří stejně jako všichni ostatní začínali ne v sudou, ale díky posunu našeho začátku, v lichou hodinu. Já jsem si dával oddechový čas, protože po dvoudenním lezení po stožárech jsem toho měl dost a vzal jsem si dobrovolně službu za mikrofonem v pozdějších a méně hektických hodinách po půlnoci. Aktivita na pásmu byla překvapivě velmi slušná až do neděle 01:00 UTC.

Neděle

V tomto závodě nebyla moc výrazná aktivita DL závodních stanic, zato aktivita stanic „od krbu“ byla vysoká, až by se dalo říct, že naprosto překvapivá. Jenom DL stanic jsme udělali 440, a stále to není náš rekord, který je 537 QSO do DL. V neděli dopoledne jsem např. udělal QSO s naším kamarádem z DL – Olafem DL7CX/p a jeho dcerou Nelou DO7CX/p z jejich výletu na Schneckenstein. Obě dvě značky jsou na pásmu 2m raritní a nemyslím si, že by je dělala jiná OK stanice.

Podmínky šíření byly dle našeho mínění podprůměrné a na výsledném katastrofálně slabém průměru QRB/OSO se podepsala, jak nepřítomnost dopravních letadel na evropském nebi, tak omezení pohybu osob v sousedních zemích. Těch pár spojení (např. náš ODX 892 km SM6VTZ z JO58xx), která jsme udělali odrazem od letadel se nijak výrazně nepodepsala na výsledném průměru překlenutých km na spojení. Pravdou je, že velký podíl na slabém dosahovaném průměru QRB/OSO má i to, že valná většina stanic jela tzv. „od krbu“ a na kopec, nebo na závodní QTH se nedostali. Ten, kdo se dostal na své závodní stanoviště, tak měl stejné podmínky jako obvykle a neměl problémy s námi udělat QSO. Tomu by odpovídal ten fakt, že v neděli ráno nás zavolal YU7ACO v burácivé síle (i když jeho směrem letadlo nebylo) a chtěl s námi udělat duplicitní spojení. U této stanice nebyl poznat nějaký problém s překlenutím těch 870 km. Nicméně tato stanice jela ze svého obvyklého QRA a u takto nadprůměrně vybavené stanice to není překvapení, že se podaří QSO i bez pomoci airscatteru. Několik let stará informace z OK2KKW QRV listu udává, že YU7ACO pravidelně vysílají z kopce nad městem, který je vysoký 360 m.n.m., s výkonem 500W do 2x12 el. DK7ZB a že používají LNA. Nicméně letadla zcela zřejmě scházela nad Alpami, protože přes Alpy jsme udělali jen tři spojení do Itálie, i když naše zkušenosti hovoří, že není problémem udělat přes 40 QSO tímto směrem.

Trochu statistik:

Díky vytrvalému úsilí za mikrofonem a v tomto závodě výjimečně i za pastičkou (44 CW QSO a více než 3 hodiny na CW), jsme dosáhli celkem slušného deklarovaného výsledku 703 QSO a 187 260 bodů s ODX 892 km SM6VTZ z JO58xx, a to vše při průměru na QSO 266 km.

Všem pěti účastníkům, kteří se podíleli, jak na nemalém objemu přípravných prací, tak i na práci za mikrofonem a CW pastičkou, patří velké poděkování za jejich nasazení a obětavost

Poděkování za spojení posíláme i všem protistanicím a těšíme se na Polním dni 2020 opět na slyšenou!!!

Značka: OL7C - JO60JJ - 1044m A.S.L.

Závod: 2. subregionální závod 2020

144 MHz - 703 QSO a 187 260 bodů ODX: 892 km SM6VTZ z JO58xx Av. QRB: 266 km

Vybavení: Antenna(s) : 4x10, 8x5, 4x8, 4x6, 1x18 RX/TX : IC-756 ProIII+TRV + PA - 2700W

SW: Tučňák