Díky slušnému počasí před prvním subregionálem jsme měli letos připraveny téměř všechny antény a když jsme týden před druhým subregionálem vyrazili (OK1VKQ a OK1UBO) na Blaťáček trochu připravit zařízení na závod, tak nám bylo Vláďou OK1FIK řečeno, co, že tam jedeme dělat, vždyť vše je vlastně připraveno, a co není, tak to v pohodě doděláme před závodem. Jak už to tak bývá tak takováto odvážná prohlášení jsou potrestána zákonem schválnosti, nebo jak se teď říká návštěvou Mr. Murphyho. A musím říci, že letos se Mr. Murphy skutečně vyřádil. Onu neděli před závodem se jen jemně připomenul totálním zatuhnutím Severo-západního sektorového rotátoru osmerčete pětielementovek, což si vyžádalo jeho totální demontáž až na úroveň koleček převodovky, rozhýbání, promazání a následné sestavení všech koleček do použitelné podoby. Horší to bylo před závodem. Sice jsme se sešli v pátek dopoledne v celkem hojném počtu (OK1FIK, OK1VKQ, OK1PRI se synem a OK1UBO). To nám umožnilo přípravu TA-19 s 4x6 el. na vysunutí a postavení 2x8 el. na rozhlednu. Po odpoledním příjezdu OK1ZES jsme také vytáhli 18 e. M2 na stožár a zkusili jsme si s ní zatočit pomocí nově upravené ovládací skříňky s digitálním zobrazením směru. V minulých závodech se nám totiž původní zobrazení polohy na stupnici analogového měřáku moc neosvědčilo, proto jsme přistoupili ke změně čidla polohy z odporového na magnetické s IO AS5040. Díky této změně jsme strávili nějaký čas nastavováním natočení antény, aby souhlasilo s údajem na stupnici. To že bylo v pátek odpoledne, kdy jsme tyto práce prováděli krásné teplé a slunečné počasí, tak o tom svědčila teplota čepovaného piva dvě hodiny mnou zapomenutého na sluníčku. Když jsem se ho pokusil vypít, tak mělo teplotu alespoň 40°C. Navečer zbyla před hokejovým zápasem ČR-RU ještě chvilka času na instalaci projektoru, takže jsme si mohli náš letošní první hokejový zápas vychutnat na velkém formátu na stěně napnutého prostěradla.

Po večeři bylo ještě nutné vyzkoušet nový přepínač přijímacích antén vyrobený pozdně dorazivším Michalem OK1WMR a trochu poslechnout majáky. Jako obvykle dobře hrál OZ7IGY na severu a na západě jsme slyšeli slušně ON0VHF, ale PI7CIS byl o dost slabší. Na JV ani na jihu nebylo po vzdálenějších majácích ani slechu. Navíc se z technické místnosti/kuchyně ozvala rána a vše se ponořilo do temnoty... Mr. Murphy dorazil!!!. Podařilo se nám zjistit, že se prorazil VN transformátor PA s GU-43B. Ještě večer jsme zkusili propojit VN napájení z druhého PA, ale to se díky rozdílným potenciálům na uzemněných mřížkách nepodařilo provést. Nechali jsme to na ráno, protože dle lidového pořekadla je ráno moudřejší večera.

Ráno jsme nevymysleli nic jiného, než to, že se seberu a dojedu pro náhradní trafo do Prahy. Vzhledem k tomu, že jsem neměl k dispozici auto, tak mi ho Pavel OK1PRI půjčil - díky . Na cestě jsem si vytrpěl mimo husté dopravy také dvě uzavírky ve směru na Prahu a další dvě na cestě nazpátek. Dopoledne také dorazil na „kontrolu“ Pavel OK1AW. Zatím se náš předseda Michal OK1WMR a Zdenek OK1ZES na Blaťáčku věnovali konstrukci trojfázových usměrňovačů. Pak ale předseda rozhodl a Zdenek OK1ZES musel odevzdat pájku Ondrovi (Pavel „Řízek“ OK1PRI junior). Prý, ať se taky učí pájet. Ještě, že máme předsedu, ten myslí do budoucna a vychovává pro nás další generaci členské základny!!

Po pěti hodinách na cestě jsem konečně dorazil s trafem a po druhé hodině odpoledne se OK1WMR a OK1ZES, vrhli na sestavení zdroje a připravě připojení trojfázového trafa do sítě, za podpory, dohledu a kibicování Honzy OK5XM, Vaška OK1VKQ, Pavla OK1PRI Ondry, OK1CDJ a Sašky OK1RS. Půl hodiny před závodem jsme konečně mohli zahájit ladění a začali vysílat alespoň na tři PA. Pár minut před vypuknutím kontestu zasedl k mikrofonu Ondra OK1CDJ, který také s Vláďou OK1FIK na příposlechu rozjel kontest. Počátečních 15 minut to šlo hodně ztuha a podařilo se nám udělat jen 12 QSO. Pak jsem se pokusil zapnout čtvrtý PA, což skončilo čtvrthodinovým výpadkem do tmy bez nějakých zjistitelných příčin. Půl hodinu po zahájení kontestu se nám postupně podařilo nahodit tři PA a po dvou hodinách s menším výkonem i čtvrtý směr.

Výše popsaný stav zapříčinil, že první hodinu jsme udělali jen 46 (101) QSO a 11 (27) tis. bodů a ani druhá hodina nebyla nějak výnosná, protože jsme udělali 59 (74) QSO a 18 (23) tis bodů (v závorce jsou hodnoty z loňska). To tedy znamenalo, že jsme za první dvě hodiny byli v manku o 70 QSO a 21 tis. bodů. To, že náš signál nebyl dost silný, svědčí i to, že naprosto na stejném kmitočtu jeli OL1C a až na naše telefonické upozornění se kluci odladili, za což jim moc děkujeme, protože my jsme díky krystalovým filtrům dosti omezeni v přelaďování. V následujících šesti hodinách jsme ještě laborovali s uvedením čtvrtého PA do plného provozu a snažili jsme se něco udělat s vysokým PSV u 18 el. M2 (špatně utažený spoj na 7/8“ kabelu), takže jsme prošvihli nejdůležitější čas v závodě, což nás stálo další QSO a body. Navíc se zdálo, že na pásmu není dost stanic a podmínky šíření nedovolovaly dosahovat delších spojení. Podmínky šíření se nám jevily, jako průměrné a vypadalo to na to, že lépe to v závodě díky stabilnímu počasí chodilo stanicím v nižší nadmořské výšce. Jediné mírné zlepšení šíření jsme zaznamenali v neděli ráno na sever a kolem poledního ve směru na Itálii, odkud jsme také zaznamenali ODX (viz níže tabulka).

Za mikrofonem se mimo Ondry OK1CDJ, který odjel první dvě hodiny, postupně po dvou hodinách vystřídali Vláďa OK1FIK, Michal OK1WMR, Jirka OK1UBO, Pavel OK1PRI a Zdenek OK1ZES. V nedělní dopoledne zasedla za mikrofon i Saška OK1RS, jako jediná zástupkyně něžného pohlaví mezi námi pichlavými radioamatérskými kaktusy, aby zjemnila náš vnější projev na pásmu.

Letos si ODX neudělal Michal OK1WMR, který vždy vyvine maximální úsilí pro jeho dosažení, ale premiérově Pavel OK1PRI, který po 9:00 UTC udělal náš ODX 924 km s I6/OM1TF ze čtverce JN72BD. Mimochodem, Michal OK1WMR drží klubový rekord za Es ODX v závodě v délce 2252 km s CT1HZE z polňáku 2009.

Celkově jsme udělali 686 QSO, tedy o 67 QSO méně, než v roce 2009. I bodově jsme za tímto nejlepším výsledkem (241 tis. b.) zaostali o 17 tis. bodů. Jedině průměr 327,6 km/QSO můžeme hodnotit jako celkem uspokojivý, protože se pohybuje těsně pod našimi nejlepšími hodnotami dosaženými v 2. subregionálním závodě.

TOP 13 DX spojení

Značka Lokátor Vzdálenost
I6/OM1TF JN72BD 924 km
SM6BFE JO68DQ 923 km
YT0B KN04GL 879 km
YU7ACO KN05QC 870 km
SK6QA JO58UB 856 km
YU1EO KN04FR 853 km
G4CDN JO02SS 820 km
G4SWX JO02RF 813 km
SA6CBY JO57XP 809 km
9A50CBM JN83EN 807 km
YU7W JN95WD 788 km
IK1TBE JN34QM 770 km
IQ5NN JN63GN 761 km

Díky moc všem zúčastněným za pomoc – hlavně Vaškovi OK1VKQ, Pavlovi OK1PRI, Zdenkovi OK1ZES, Ondrovi OK1CDJ a Vláďovi OK1FIK. Velké díky patří také všem protistanicím za krásná QSO. Těšíme se na příští kontest!!!

73! Jirka UBO

Vybavení:

  • ANT: 2x8el. @23m, 4x10el. DK7ZB@14m, 8x5el. DK7ZB@7m, 4x6el.@19m, 18 el. M2@35m
  • RIG: IC756PROIII + TRV Sitno + po většinu kontestu 4xPA (GU43b – 600W, 2xGI7b – 400W, GS-35B – 800W a GS-31B - 700W; celkem 2500W).

Fotogalerie