Stejně jako loňský, tak i letošní šedesátý šestý ročník polního dne nás postavil před otázku s jakými anténními systémy letos budeme vysílat. Rádi bychom si byli zopakovali závodění s loni použitou sestavu antén, která se velmi osvědčila, ale změny na přilehlém BTS stožáru v GSM anténách a ve výšce jejich instalace nás donutily ke změně sestavy, protože je nemožné potlačit nežádoucí signály, když máte 2 m systém jen 25 m daleko a přímo do něj vám „perou“ GSM a LTE signál vysokoziskové antény operátorů umístěné jako na potvoru v podobné výšce jako vy máte své 2m ant. na vysouvacím stožáru.

Museli jsme se vrátit k podobné sestavě, jakou jsme požívali do předloňské sezóny a ukázalo se, že to byl přeci jenom krok zpátky. Letos jsme vysílali na 18 el. M2 s rotátorem 360°, 4x10 el DK7ZB také s možností točit 360°, jednou sektorovou anténou 8x5 el. DK7ZB pro sektor 280° až 30° a fixním dvojčetem 8 el. DK7ZB ve směru 195 a 235°. Celkem se tedy jedná o 114 prvků, což je jen o dva prvky méně, než to, co jsme měli loni.

První dorazil na Blatenský vrch jako obvykle v pátek časně ráno správce naší chaloupky a klubový VO (Vláďa OK1FIK), který spolu s Pavlem OK1JKU hned začal na pozemku kolem chalupy likvidovat přerostlou trávu. Po nějaké době jsme (Pavel OK1PRI a Jirka OK1UBO) se k nim přidali a hrabáním pokosené trávy pomáhali uvést okolí do přijatelného stavu.

Odpoledne postupně dorážely další posily, jako Jirka OK1THD, Michal OK1WMR, Zdeněk OK1ZES a Ondra OK1CDJ a Saška OK1RS. Skoro celé odpoledne a večer jsme strávili přípravou montáže 18 el. M2 na stožár, rovnáním trubek stožárku na rotátor a vysunutím antény do pracovní polohy. Vše se do pozdní večeře stihlo a zbyl i nějaký čas na ověření poslechových vlastností staronové 18 el. M2. Vzhledem k horkému a jasnému počasí panujícím nad Evropou se ani nedaly předpokládat nějaké lepší podmínky šíření, což se potvrdilo poslechem majáků. Na našem QTH je takřka vždy silně slyšet OZ7IGY a i v pátek před PD jsme ho na všechny antény, které se na něj daly nasměrovat slyšeli tak s úrovní 55. Dalšími „stálicemi“ na našem QTH jsou majáky PI1CIS a ON1VHF. Letos už několikátý poslech potvrdil o něco menší úroveň signálu PI1CIS, než ON1VHF, ale oba majáky se daly zaslechnout. Spát jsme šli spokojení, že se nová anténa aspoň trochu osvědčila. K naprosté spokojenosti scházelo to, aby signál z této antény byl nezarušený. Bohužel podle směru natočení ant. se do ní dostávalo rušení z LTE a GSM, které se projevovalo dunivým rytmickým šumem. Zajímavé bylo to, že část bandu od 144.000 do 144.150 byla naprosto čistá, což sice potěší, ale na PD moc nepomůže.

Na sobotu zbylo „jen“ zapojení 2m pracoviště, vytažení dvojčete 8 el. yagin na rozhlednu a zapojení kabeláže, což se nám podařilo celkem v pohodě stihnout do oběda. Před polednem jsme jako obvykle roztopili gril a na oběd měli všichni nějakou tu specialitu na grilu - od nakládaných krkoviček, vepřového boku, různých klobásek, až po nadívané žampiony a papriky. Po kafíčku na mne zbylo doladění rozdělení výkonu do jednotlivých PA a asi dvě hoďky před začátkem kontestu jsme byli připraveni a mohli jsme ještě rozdat nějaké body do Polního dne mládeže.

Jako obvykle první dvě hodiny seděl za mikrofonem Ondra OK1CDJ a na příposlechu byl Vláďa OK1FIK. Po dvou hodinách se vystřídali, takže jsme měli začátek závodu pokrytý našimi nejlepšími operatéry. Závod se rozběhl vlažně - v první hodině - 83 QSO a 23k bodů, ODX: 5P6T 687 km a několik hezkých QSO do I a ON s délkou více než 600 km. V druhé hodině jsme udělali 63 QSO a 19 k bodů (nejdelší SM6BFE 923 km). Za první dvě hodiny jsme na tom tedy byli o 4 tisíce bodů hůře, než loni, kdy to bylo v první hodině 91 QSO a 22k bodů a ve druhé hodině 72 QSO a 24 k bodů.

Svůj podíl na nižším bodovém zisku na začátku závodu mohla mít bouřka, která se v okolí Blatenského vrchu se během první a druhé hodiny závodu přehnala a poznamenala tak naše snažení silným QRN a ohluchnutím LNA u 4x10 el. Po přechodu bouřky mi nezbylo mi nic jiného, než se nastřelit do postroje vylézt na stožár a vadný LNA vyměnit, což se za necelou půlhodinu dalo zvládnout, protože od loňského VHF kontestu, který nás stál dva LNA jsme již byli připraveni a měli jsme k dispozici náhradní LNA na výměnu. V neděli dopoledne nás začal zlobit XVT, kde občas nesepnulo relátko TX out a zřejmě statickým nábojem naindukovaným na vnitřní žílu RX koaxu odešel vstup XVT. Stejně jako v případě LNA i v tomto případě jsme byli připraveni a výměna vstupního tranzistoru zabrala jen slabou půlhodinku.

Michal OK1WMR, který sestavil rozvrh operátorů a jejich pomocníků pro celý závod, se spolu se mnou (OK1UBO) napsal na třetí směnu a svoji pozornost zaměřil na odlovení ODX v závodě. Nakonec se mu v 19:41 UTC podařilo dokončit SSB/CW QSO s LA0BY (1074 km), který v daném okamžiku byl u nás slyšet velmi dobře, takže to nebylo nějaké lovení v šumu, ale krásné čisté a rychlé spojení. To potvrdilo, že i s relativně malým výkonem na straně LA0BY (K3 + XVTR, PA 2 x MRF245, 180 W, ant.: 2 x 9-el.) se dají dělat krásné DX, i když nejsou nějak povedené podmínky. Za mikrofonem se mimo výše uvedených operátorů vystřídali i naši další členové Pavel OK1PRI a Zdenek OK1ZES.

Jako obvykle byl o PD nižší zájem v DL - 318 QSO oproti 535 QSO v letošním 1. subregionálu. Zase naopak OK a OM stanic bývá v PD výrazně více než v jiných závodech.

Letošní podmínky šíření nevykazovaly ani stopu zlepšení do nějakého určitého směru a navíc díky vysokým teplotám zafungoval horský denní cyklus počasí, kdy po krásném slunečném dopoledni přijdou odpoledne bouřky a před večerem se opět vyjasní. To pro nás znamenalo silné QRN v prvních a posledních hodinách závodu. Měli jsme sice štěstí, že se nějaká bouřka nepřehnala přímo nad naším QTH, ale celé čtyři závěrečné hodiny jsme na portálu detekce blesků pozorovali, jak se jednotlivé bouřky pohybují okolo Blatenského vrchu a práskají do okolních vršků i údolí. Nejbližší blesk udeřil jen dva km daleko. To bylo slyšet QRN nejenom z rádia, ale při zaposlouchání se dole pod stožárem bylo slyšet praskání koronových výbojů na anténách.

QSO nad 800 km

Značka Lokátor Vzdálenost
LA0BY JO59 1074 km
YU5RY KN04 926 km
SM6BFE JO68 923 km
YT5W KN04 902 km
YT1X JN94 884 km
YT7W KN04 875 km
I0FHZ JN62 864 km
YT4B JN94 861 km
YU1BBV KN04 857 km
YU1LA KN04 853 km
M0BAA/P JO01 843 km
G0FBB/P JO01 836 km
G6IPU/P JO02 835 km
G4ZAP/P JO01 818 km
G5LK/P JO01 807 km
9A1CBM JN83 807 km

Všem členům podpůrného týmu, kteří se podíleli na nemalém objemu přípravných prací, a operátorům, kteří dali k dispozici svou operátorskou zdatností, patří velké poděkování.

Poděkování za spojení posíláme i protistanicím a těšíme se na VHF Contestu opět na slyšenou!!!

73! Jirka UBO

Vybavení:

  • ANT: 2x8el. @23m, 4x10el. DK7ZB@14m, 8x5el. DK7ZB@7m, 1x8el.@30m
  • RIG: IC756PROIII + TRV Sitno + po většinu kontestu 4xPA (celkem 2800W)
  • SW: Tučnák.

fotogalerie