...aneb jak doba ledová dorazila do Krušných hor. Přípravě na letošní závod jsme opět věnovali hodně pozornosti. Rekonstrukcí prošel náš hlavní systém 4x10 el. DK7ZB, kde jsme vyměnili kabeláž a všechny antény jsme zrekonstruovali dle nejnovějších podkladů na webu DK7ZB. Odměnou nám bylo to, že jsme čtrnáct dní před závodem mohli konstatovat, že takto zrekonstruovaný systém poslouchá o něco lépe než zkontrolované a na minimální PSV nastavené dvojče 18 el. M2 vysunuté do 10m. Při porovnání obou ant. systémů poslechem jsme o víkendech před závodem dobře slyšeli, mimo nedalekých majáků DB0JT a DBOSGA, ve směru na jih i OK0EB s 0,03W. Navíc, na jihovýchodu byly slušně slyšitelné oba maďarské majáky HG1BVA a HG8BVA (735 km). Na 4x10 el. byly výborně slyšet SR3VHX (362 km) a obligátní OZ7IGI (572 km)..

ČTVTEK 1. 5. 2014 - OK1FIK, OK1UBO, OK1PRI, OK1ALE Už jsme se hodně těšili na závod, protože letos vyšel termín tak, že jsme se na kopec dostali již ve čtvrtek odpoledne. Trochu nás asi mělo varovat, že po příjezdu na vrcholek Blatenského vrchu byly všude závěje čerstvě napadaných ledových krup nahromaděných po několika bouřkách. Nicméně, varování přírody jsme nevyslyšeli a k večeru jsme zprovoznili a vysunuli dvojče 18 el. M2 do plné výše stožáru TA-19. To už se začalo smrákat a byl nejvyšší čas hodit nějakou tu krkovičku či buřtíček na gril a spláchnout to nějakým tím iontovým nápojem. Večer zbyl čas nejen na důležitou předzávodní přípravu strategie, ale i na poslech a srovnání obou připravených anténních systémů. Zažili jsme však zklamání, protože na západě ani PI ani ON majáky nebyly skoro slyšet. Na jihovýchod po dříve dobře slyšitelných HG majácích ani slechu. Na jih byly slyšitelné jen blízké DB majáky. Jen na severu, jako stálice, pípal a hrál svoji FSK melodii maják DG7IGY. Co se budu rozepisovat - vyhodnotili jsme to jako naprosto mizerné podmínky.

PÁTEK 2. 5. 2014 -OK1FIK, OK1UBO, OK1PRI, OK1ALE, OK1VKQ, OK1IKP Celý pátek byl věnován drobným opravám, sestavení a doladění 8x5 el. se sektorovým rotátorem (naše hlavní zbraň na DL stanice). Zastavil se u nás i Olaf DL7CX, aby se podíval na novinky v přípravách na letošní CQ WW WPX CW a podpořil nás v našem úsilí. Po dobré večeři, opět z grilu, jsme pokračovali v probírání strategie na sobotní odpoledne. V noci nás vzbudily zvuky „stěhování nábytku“. Po vnější obhlídce naší chalupy jsme zjistili, že se takto projevuje napájecí 7/8“ kabel pro dvojče 18 el. M2, který byl větrem tahán po zledovatělé střeše. To už se na všech venkovních površích tvořila ledovka.

SOBOTA 3. 5. 2014 - OK1FIK, OK1UBO, OK1PRI, OK1ALE, OK1VKQ, OK1IKP, *OK1FVN + XYL, OK7KM, OK1WMR, UA3DOF (ex)***\ Ráno jsme se probudili do krátkého problesknutí sluníčka, které bylo okamžitě zakryto těžkou duchnou vodou nacucaných mraků, ze kterých vypadávalo mrholení, jenž okamžitě mrzlo na podchlazených površích. Usoudili jsme, že nemá cenu venku moknout, a tak jsme si jednu z antén dvojčete osmi-elementovek, potřebující úpravu strčili do chalupy, aby roztála a pak teprve se na ní něco nechalo dělat.Mezitím se Vláďa OKFIK a Míra OK7KM snažili zprovoznit nějaké PC, abychom měli na čem odjet závod. Moc se jim nedařilo, zřejmě se mráz několika zim podepsal na elektrolytech v kondenzátorech, protože vše ukazovalo na to, že zdroje nedokáží utáhnout sestavu MB+HDD+video karta. Ostatní posádka zatím v už secvičené sestavě nainstalovala 2x8 el. na rozhlednu do fixních směrů 195° a 235° - tedy na severní Itálii, jih Německa a na Frantíky.

Dost nás děsila velikost a váha ledovky na dvojčeti 18 el. M2, protože to se pod váhou pěticentimetrové vrstvy ledu opile potácelo v poryvech větru na stožáru TA-19. Z drobnějších úlomků opadané ledovky jsme odhadli váhu obou antén a kabelů na 80 až 90 kilo, tedy více než čtyřnásobek původní váhy.

Po namontování všech antén jsme zkusili nabuzení všech čtyř PA, což se vcelku podařilo, jen ze dvou se ozývalo nějaké prskání, takže nastal obvyklý rituál - vypojení, vytažení, rozborka, náhrada poničených plastových šroubů ladění za jiné z PTFE a zase vše nazpět. Dokonce zbyl čas na seřízení indikátorů PWR a SWR tak, aby ukazovaly alespoň přibližně reálné hodnoty. Tedy - nejprve jsem moc nevěřil, že se mi ze 4x10 el. a z 2x18 el. M2 systému vrací stejný výkon, jako jsme do něj posílali, ale pravda je ta, že obě výše položené antény měly blíže spíše ke kouli ledu než k anténě. Shrnuto a podtrženo: oba systémy ani nevysílaly, ale ani neposlouchaly.

Když už mi při tom ladění alespoň pátý člověk povídal: _„Hele, být tebou, tak si auto postavím někam jinam, ty M2 vypadají fakt blbě_“, tak jsem si přeparkoval a ono to bylo dobře, protože půl hodiny před závodem se ozval rachot a my jsme byli chudší o TA-19 i obě 18 el. M2. Takže jsem nově opravený PA po Petrovi OK1WPN vypnul, na vývod z budiče osadil umělou zátěž a zatlačil slzu nad hezky vybastleným anténním systémem. Leč svět se točí dál a nejenom, že se naše zeměkoule točí, ale i našeho VO točily naše PC, neb nebyly k ukrocení a různě padaly, záhadně mizelo různé softwarové vybavení, nebo nebylo pro SW viditelné HW vybavení. Takže jsme sice byli schopni zaklíčovat a na CW naladit, nicméně jsme v době začátku kontestu z TRX, microkeyeru a PC na SSB nevymáčkli ani pípnutí. Tak jsme nechali naše „IT‘s“ ať si hrají a klikají na vše možné i nemožné, protože jsme stejně neměli náladu na vysílání. Jeden anténní systém (2x18 el. M2) sešrotovaný na zemi, druhý (4x10 el.) nefunkční obalený ledem, třetí (8x5 el) postupně odspoda odmrzající a teprve se začínající uschopňovat. Jen fixní dvojče 8 el. na rozhledně, díky pozdní instalaci, bylo provozuschopné. Takže v této pochmurné atmosféře nebylo kam spěchat. Nakonec se po 50-ti minutách po začátku závodu našim „IT‘s“ podařilo PC-čko uklikat do funkčního stavu a mohli jsme začít vysílat.

Ze začátku jsme jeli na dva PA a dva anténní systémy (2x8 el. + 5x8 el.) s cca 1400 W. Do 4x10 el. jsme pustili jen cca 50W z třetího PA, abychom zjistili, kdy už to čtyřče konečně roztaje. Mizernému stavu antén odpovídal i počáteční rate závodu - 63, 39 a 42 QSO za první tři hodiny a 14, 10 a 12 tis bodů. V těchto hodinách jsme jeli v podstatě jen na 2x8 el., ale tento systém zase fungoval skutečně báječně.

NEDĚLE 4. 5. 2014 - OK1FIK, OK1UBO, OK1PRI, OK1ALE, OK1VKQ, OK1FVN + XYL Postupně jsme si protrpěli první polovinu závodu a kolem 22:00 UTC, kdy za sebou zpravidla míváme víc jak polovinu QSO a bodů, to vypadalo, že skončíme s 500 QSO a max. 150 tis. bodů. Jenže to si po 02:00 LEČ k zařízení sedl Vláďa OK1FIK přeladil se na CW a začal dělat slušně dlouhá QSO. Kolem třetí hodiny LEČ konečně rozmrzlo čtyřče 10 el., takže jsme mohli nahodit třetí PA a najednou se nám začaly sypat body i QSO velmi slušným tempem.QSO per hours Jak je vidět z obrázku, tak druhá polovina závodu nám hodně vynahradila tu první polovinu. Je možné, že kromě od tání „ledovců“ z našich antén k lepší polovině závodu přispěly i zlepšené podmínky šíření po přechodu fronty na východ. Od šesté hodiny ranní SELČ jsme drželi rate v průměru na cca 33 QSO/hod a cca 10 tis. bodů/hod.
Vzhledem k havárii 2x18 el. M2 nemůžeme komentovat podmínky šíření na východ a jihovýchod (jednalo se o naši anténu pro sektor od V přes JV na J). Velmi slušně nám chodil JZ. Na západ, severozápad a sever byly v druhé polovině závodu podmínky v rámci normálu. Směr čistě na jih od nás moc nechodil.Diagram TabA tak, i přes všechny problémy, konečný výsledek není až takovou tragédií jakou jsme očekávali. U zařízení se postupně vystřídali OK1FIK, OK1UBO, OK1FVN, OK1PRI a OK1ALE.

Pro Honzu OK1ALE to byl křest ohněm a jeho první závod podobného druhu. Úlohy se však zhostil znamenitě a přispěl tak k celkovému výsledku. Jak sám říkal, byl to pro něj zajímavý zážitek. Dle jeho vyjádření, taky trochu adrenalin, nejen za mikrofonem, ale také venku, kde byla zima, pršelo a mrzlo, na střeše to pěkně klouzalo, sem tam blesky, padaly antény a moc toho za 4 dny nenaspal, ale udělal si při této akci tolik QSO, kolik doma dělá za celý rok.....a té výborné rolády...

Díky moc všem zúčastněným za pomoc a podporu. Velké díky patří také všem protistanicím za krásná QSO. Těšíme se na příští závod a doufáme, že Polní den se odehraje v méně extrémních podmínkách!!!

73! Jirka UBO

Značka: OL7C - JO60JJ - 1044m A.S.L.Závod: II. subregional contest 2014 - předběžné výsledky 144 MHz - 680 QSO – 207 858 pts

Vybavení: ANT: 4x10el. DK7ZB@10m, 8x5el. DK7ZB@7m, 2x8el. DK7ZB@23m RIG: IC756PROIII + TRV Sitno + druhá polovina kontestu 3xPA (GS-31B - 700W, 2xGI7b – 500W , GS-35B – 800W; celkem 2000W).SW: Win-test01 02 03Fotogalerie.