Rok se s rokem sešel a už tu máme opět první VKV závod sezóny 2012. Tentokrát jsme se snažili nic nezanedbat a přípravný tým vyrazil na Blatenský vrch již v pátek ráno. Vláďa OK1FIK dorazil, jako předvoj, na vrcholek již kolem osmé hodiny ranní a zahájil přípravy. Ty však byly narušeny zjevnou neochotou hlavního jističe v elektroměrovém rozvaděči spolupracovat, což pro osádku druhého vozu znamenalo návrat z poloviny cesty na kopec do nejbližšího elektroinstalačního obchodu. Nicméně to snad byla jediná větší potíž, na kterou jsme při přípravě na závod narazili.

Přes zimní přestávku Vláďa OK1FIK obrousil a natřel devět dílů našeho vysouvacího stožáru od starého ruského radaru P-10. To ovšem znamenalo nezbytný počet dílů po natření dopravit nahoru na kopec, což při letošní sněhové nadílce znamenalo tyto díly vytáhnout na vrcholek kopce na sáňkách. Vláďa tak nic jiného nedělal, než mezi 8:00 až 13:00 běhal mezi křižovatkou, kde měl složené díly stožáru a jiný materiál, jako je rádio, spacák, jídlo a jiné nutnosti a vrcholkem kopce. Celkem našlapal přes deset kiometrů se zátěží na sáňkách. Vašek OK1VKQ a já (OK1UBO) jsme po dopravení našeho materiálu (hlavně jídlo a spacáky) a nového PA s GS-31B začali s přípravou antén a stožárů pro vztyčení. Letos jsme zvolili pro první závod sezóny sestavu 4x10 el. na zpoloviny vysunutém stožáru od starého ruského radaru P-10. Pak jsme usadili na držák za komínem již před dvěma lety vyzkoušené čtyřče z 4 el. yagin na pěti-metrovém stožárku. Nejdéle jsme si hráli se stožárem a anténou určenou pro V a JV sektor. Museli jsme po zimní pauze opět složit 18 el. M2 s jejímž umístěním se vždy počítá na stožáru z RDM-6 vysunutém do 19 m. S přípravou na vztyčení tohoto stožáru strávil Vašek spoustu času, protože se nám nepodařilo odhadnout umístění oka fixní kotvy u rozhledny. Pod metrovou vrstvou těžkého sněhu se toto oko podařilo najít, až když byla vykopána jáma o velikosti menší pasti na mamuty. Nakonec jsme na vrcholek 19 m stožáru umístili třímetrový nástavec s 18 el. M2. To se už se začínalo stmívat. Všem již ubývaly síly po dopoledním pochodovém cvičení a odpoledním vykopávání děr do sněhu a lezení po stožárech, takže jsme zamířili do tepla mezitím krásně vyhřáté chaty. Posilnili jsme se nějakým tím žvancem a trochou chladného chmelového čaje doplněného stejně chladným darem Honzy Procházky, A pak hurá do pelechu.

V sobotu ráno jsme dokončili vysunutí RDM-6 stožáru s M2. Uvnitř chaty se zatím nastavvoval a uživovalo zařízení. Dokonce zbyl čas na vyrobení nových propojů mezi PA a TX/RX relátky, takže jsme mohli demontovat několikadílné z různých přechodek a spojek zbastlené provizorní kabelu. Odpoledne nejprve dorazila naše operátorská posila Ondra OK1CDJ, který se hned přiložil ruku k dílu a zapojil se do přípravných prací. Následně dorazil i náš klubový předseda a vedoucí kroužku mládeže v jedné osobě Michal OK1WMR doprovázený zmrzlou a promočenou mládeží. Hlasováním si zvolili pro dopravu z nádraží, kam dorazili místím „expesem“, cestu nahoru na Blatenský vrch přes Vlčí jámy, kde stále ještě leželo kolem metru sněhu, do kterého se více či méně bořili při celé tříkillometrovém výstupu a překonávání dvousetmetrového převýšení. Po vysušení, rozehřátí, napojení a nakrmení projevili kluci chuť podívat se na to co se vlastně při takovém závodě děje. Mohli tak vidět úvodní pile-up závodu, kdy Ondra dosáhl v první hodině závodu úctyhodných 94 OSO a 25 tis bodů.

)

V následujících hodinách šly počty QSO i bodů/hod. postupně dolů. Poloviny celkového počtu spojení jsme dosáhli v 18:34 UTC a poloviny bodů již v 19:40 UTC.

Se zařízením jsme tentokráte neměli žádné problémy, takže se závod odehrával celkové pohodě bez nějakého velkého vzrušení. Přestože teplota v noci klesla pod nulu, tak jsme se letos nepotýkali s námrazou. Tedy ne, že by to přineslo nějakou výhodu, protože průměr bodů na spojení byl letos dosti mizerný – 299 bodů/QSO. Naprosto mizerný byl tento průměr ve směru na H, 9A, S5 a I, kde se průměr pohybuje na cca 220 km, což je proti jiným závodům hodně mizerné.

Osobně se vždy na první subregionál po dlouhé zimní přestávce těším. Ani letos jsem nebyl zklamán spoustou sněhu, příjemným prostředím vyhřáté horské chaloupky a v pátek i v sobotu krásným slunečným počasím. Letos můžeme být spokojeni i s výsledkem, který pro 1. subregionál znamená klubový rekord. Velký dík patří všem protistanicím za spojení a všichni se těšíme na další závod. 73! Jirka OK1UBO

Vybavení:

  • ANT: 18el. M2@19m, 4x10el. DK7ZB@10m, 4x4el. DK7ZB@7m
  • RIG: IC756PROIII + TRV Sitno + 3xPA (GU43b – 800W ,2xGI7b – 550W , GS-31B – 650W; celkem 2000W).

fotogalerie