S přípravou na závod jsme začali v pátek, kdy jsme se na Blatenském vrchu sešli v celkem hojném počtu čtyř osob ( OK1FIK – Vláďa, OK1CDJ – Ondra, OK1RS – Saška a OK1UBO – Jirka). Vláďa celý pátek připravoval QTH pro provoz a my ostatní jsme se přidali až navečer, kdy jsme se věnovali činnostem spíše uvnitř chalupy. Vláďovi jsem slíbil, že uvedu do provozu PA s 2xGI7b, ve kterém jsme díky vysokým teplotám o Polním dnu upekli trafo. Zprovoznění se nakonec povedlo, i když jen provizorním způsobem. Jako na potvoru mi nové trafo došlo v pátek, když už jsem byl mimo. Takže jsem celý páteční večer instaloval náhradní zdroje pro žhavení, ovládání a VN.

Sobotní ráno nás přivítalo na výšku 1042 m.n.m. teplým a slunečným počasím. Přijeli taky naši další kamarádi Venca OK1VKQ a Gerhard OK1GP. Po svačince tvořené jedním chlazeným chmelovým čajem jsme se vrhli na připojení 17 el. m2. Na Polním dnu jsme totiž vysílali do zlomeného koaxu a celkem jsme se divili, že nám moc nechodí směr na jihovýchod. Výměna propoje mezi anténou a svodem byla otázkou hodinky a vytažení stožáru si vyžádalo jen několik desítek minut. Během té doby přijely další posily zosobněné Petrem OK1WPN, Jirkou OK2POI a Petrem OK2POE. Další rest jsme měli na čtyřčeti 10 el. DK7ZB, u kterého se nám během PD zhoršilo PSV. Odstranění závady bylo bohužel dosti časově náročné a bez vhodné měřící techniky (MFJ) asi těžko proveditelné. Nakonec jsme po cca třech hodinách došli k tomu, že musí být vadný propojovací koax, protože všechno ostatní bylo v pořádku. Výměna kabelu skutečně pomohla a čtyřče začalo ukazovat PSV slušných 1,3. Po tomto martýriu jsme ještě museli vysunout stožár a na něj nainstalovat osmerče 4 el. DK7ZB. To vše spolu s propojením zařízení nám nějakou chvilku vzalo, takže jsem jako obvykle začali pozdě, tentokrát o 35 minut.

Závod se nám rozjížděl pomalu a ztuha, takže jsme moc nevěřili, že se nám podaří překonat 600 spojení. Zejména směr na východ a jihovýchod byl totálně zazděný obrovským rušením v úrovni cca 59 někdy i 59+. Vcelku jsme nezjišťovali kdo to způsobuje, protože když někomu řekneme, že ruší, tak ho stejně ani nenapadne trochu ubrat na buzení. Oproti II. subergu 2009 jsme z tohoto směru přišli o nejméně 33.000 bodů. Přes rušení jsme totiž udělali jen:

7x OM jindy cca 30 QSO

6x HA jindy cca 20 QSO

10x 9A jindy cca 22 QSO

1x YU jindy kolem 10 QSO.

Těžko je vyčíslitelné kolik OK, OE a jiných stanic jsme díky rušení z JV nebyli schopni udělat. Myslím, že 40.000 bodů je konzervativní odhad, protože na směry pod JJV a J jsme jinak dosáhli velmi pěkných výsledků. S5 jsme udělali 17, což je o 5 víc než obvykle a totální bomba je z našeho QTH 37 Italů, což je oproti letům, kdy jsme nebyli vybaveni M2 o 27 více. Z ostatních směrů také příjemně překvapilo 13x ON, 17x F, 28xPA, 5xG, 6x OZ, 2xLX, 12x HB, 4xSM, 11x SP. Pro zpestření vyhlásil pro zúčastěné vedoucí operátor – Vláďa OK1FIK - ohnivě tekutou prémii za překonání ODX 1000 km. Tuto metu se podařilo překonat Ondrovi CDJ, který udělal LA0BY s překlenutou  vzdáleností 1047 km. Konec závodu nás zastihl se 718 QSO a 229 tisíci bodů, při průměru 320 bodů na QSO.

Podmínky byly po celou dobu závodu spíše průměrné bez výrazného otevření. Dříve zmíněné italské stanice totiž přibývaly po celý den s obvyklým maximem v neděli mezi 11. a 13. hodinou.

73!  Jirka, OK1UBO

Vybavení

  • ANT: 18el. M2@19m, 4x10el. DK7ZB@14m, 8x4el. DK7ZB@10m
  • RIG: IC756PROIII + TRV Sitno + 3xPA (GU43b,2xGI7b,RE025XA)

Fotogalerie + Fotky OK1CDJ