Pokud jste se dostali na tyto stránky omylem a o radioamatérství nevíte prakticky nic, ale zajímá vás, co si radioamatéři přes vysílačky sdělují a chtěli byste si to i vyzkoušet, i pro vás je tento článek určen.

Úvod

O tom, kdo je to radioamatér a co všechno dělá se toho napsalo už hodně. Radioamatérství je velmi široký souhrn různých činností z mnoha oborů nejen technických, ale i sportovních či přírodovědných. Pro začátek se zaměříme na činnost, pro mnohé radioamatéry stěžejní, radioamatérské vysílání. K tomu aby radioamatér mohl úspěšně navazovat svá spojení přes radiové vlny potřebuje několik věcí. Zaprvé musí úspěšně složit zkoušky, na základě těchto zkoušek dostane oprávnění provozovat stanici na radioamatérských pásmech a svůj vlastní volací znak. Tento volací znak je pro každou stanici jiný, nemohou mít dva radioamatéři na světě stejný. Podle tohoto volacího znaku lze poznat z jaké země stanice vysílá. Pokud má tedy hotové zkoušky, neobejde se bez správného vybavení (vysílačky pro radioamatérská pásma, antén a dalšího příslušenství). Ale pokud chcete alespoň okusit kouzlo radioamatérského provozu, nezoufejte, nemusíte totiž hned mít radioamatérské oprávnění. Dále v článku se dozvíte, jak na to.

Co každý radioamatér ví a zná i v noci o půlnoci

Radioamatéři používají několik pomůcek, které jim usnadňují vysílání. Většinu těchto informací obsahuje naše příručka pro začínající nebo v novější verzi výběru toho nejdůležitějšího strana A, strana B. Naleznete zde důležité hláskovací tabulky, přehled základních pásem a mnoho dalšího.

Radioamatérské spojení

Je vždy formou společenského kontaktu v duchu hamspiritu. Každé spojení obsahuje minimálně pozdrav, volací značky stanic a reporty o slyšitelnosti a síle signálu. Pokud byly předány tyto informace je vlastní spojení navázáno.  Dále mohou následovat další informace. Na radioamatérských pásmech se můžeme setkat s několika druhy spojení.

Běžné spojení

Po předání základních informací /Značky a reporty/ si spolu radioamatéři mohou vyměnit další informace. Například jméno, odkud radioamatér vysílá, informace o použitém zařízení, počasí a podobně. Pokud je zájem na obou stranách může se toto krátké spojení protáhnout na mnohahodinový rozhovor.

Expediční spojení

Na jedné straně vysílá stanice z nějaké vzácné oblasti, kde je radioamatérský provoz vzácností a na druhé straně mnoho radioamatérů, kteří s touto vzácnou stanicí chtějí udělat spojení. V tomto provozu se expediční stanice snaží uspokojit co nejvíce volajících stanic, a tak se spojení zkracuje a většinou se omezuje pouze na základní informace. Tímto expedičním provozem mohou pracovat nejenom expedice, ale také jiné vzácné stanice.

Závodní spojení

V radioamatérských závodech jde především o to navázat co nejvíce spojení, takže čím je spojení kratší, tím více jich můžeme navázat. Takže se předávají samozřejmě základní údaje a soutěžní kód - ten  může být v každém závodu jiný, je vždy uvedeno v podmínkách daného závodu. Ale přesto, že jde o závod, nikdy by neměl chybět alespoň krátký pozdrav nebo poděkování. Závodů je během roku velmi mnoho a jejich seznam můžete najít například zde.

Jak na to?

Způsobů jak si vyzkoušet provoz na pásmech je několik. Jedna ze zaručených cest, jak se bez radioamatérských zkoušek seznámit s provozem, je poslouchat na pásmech. Činnost radioamatérů-posluchačů je postavena na poslechu radioamatérů, kteří spolu navazují spojení. Radioamatéři-vysílači si navzájem posílají tzv. QSL lístky, kartičky kterými si potvrzují navázaná spojení. Jako posluchač můžete jinému radioamatérovi také poslat svůj lístek, že jste ho slyšeli ve spojení s jiným radioamatérem. Na takovýto váš lístek potom radioamatér odpoví a potvrdí zase vám, že jste přijali značky správně.

Další možností je navštívit některý z radioklubů, kde se s činností můžete seznámit pod vedením zkušených radioamatérů a nebo se připravit na radioamatérské zkoušky a získat vlastní licenci. Info zde.

Pojďme si to zkusit hned!

Pokud máte chuť si vyzkoušet hned teď, jak takový provoz vypadá, využijte nejrychlejší možnosti - poslechu radioamatérských pásem. Pokud máte ve svém počítači zvukovou kartu, otevřete si v novém okně www.websdr.at, www.websdr.cz nebo websdr.ewi.utwente.nl. Otevře se vám stránka internetového přijímače, který můžete online ovládat. Posunem myši můžete měnit kmitočet poslouchaného pásma. Nastavení parametrů je různé, má zde mnoho variant. Základní nastavení při příchodu na stránky vám plně umožní poslech stanic. Zde je obrázek, jak asi může vypadat správně poslouchaný signál v dobré síle:

Pásmo

Princip takového přijímače je založený na stanici s internetovým rozhraním, které přijímá určitý rozsah pásma a vysílá je on-line na internet. My si pak doma na prohlížeči zvolíme, kterou část pásma chceme poslouchat.

Závěrem

Tolik asi k prvnímu kontaktu s radioamatérským posloucháním. Pokud vás to alespoň trochu zaujalo a chtěli byste se dozvědět více, navštivte nás. Pokud nejste z okolí Karlových Varů a nemáte v blízkosti žádný radioklub, můžete využít služeb Českého radioklubu a pokusit se postupně propracovat až k vlastní koncesi.