Pokud jste si již nějakou desku navrhli a už Vás nebaví vyrábět si plošné spoje amatérsky a chcete se svěřit do rukou profesionálů, můsite mít dvě věci. Za prvé dostatek peněz, zvláště pokud budete chtít vyrobit pouze jednu desku. Za druhé vygenerovaná data pro výrobu, standardně je to formát Gerber RS-274X. Následující článek by vám v tom měl pomoci. .

  1. Otevřete si hotovou desku .brd a pak File -> Run.
  2. Vyberte drillcfg.ulp.3) Vyberte jednotky .4) Zkontrolujte velikosti vrtaných děr. Pokud máte některé díry VIA (prokovené), vrtaná díra by měla mít o něco větší rozměr. Při finálním vytvoření prokovu totiž se konečný otvor zmenší o dvě vrtvy materiálu na prokov!.5) Vyberte místo, kde chcete mít uložené soubory s Gerber daty, nyní uložíme data pro vrtačku. .6) Následně File -> CAM Processor .7) File -> Open-> Job....8) Vybereme gerb274x.cam.9) Nyní si zkontrolujeme zda máme nastaveny správně vrstvy, TOB, BOT, potisk, nepájivá maska... .10) Pokud jsme si jisti, že máme vše správně - klikneme na Process Job .11) Expor dat - vrtačka pozice děr - opět V hlavní nabídce File->CAM Processor->File->Open->Job... a tentokráte vybereme exellon.cam .12) Zkontrolujeme vrstvy a zvolíme Process Job .
  3. Data a kontrola - exportované soubory .- pokud si nejste úplně jisti, zda jste data vygenerovali zcela správně a korektně, můžete si stáhnou nějaký free "Gerber Viewer" a na svá data se podívat, jak je asi uvidí někdo, kdo bude desku vyrábět. Free programů na náhled gerber dat je k nalazení hodně. .- pak svá data můžete zkusit někam poslat poptat a zjistit, za kolik Vám plošné spoje vyrobí... třeba tady...

.....http://krouzek.radioklub.cz ........